پروفایل هنرمند

سمانه کاظمی

 نقاش، عکاس

متولد  ۱۳۷۰ در اقلید، فارس

سمانه کاظمی در سال ۱۳۷۰ در اقلید -فارس زاده شد. دوران تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و متوسطه را در اقلید سپری کرد. عشق او به هنر موجب شد در دانشگاه هنر و در رشته نقاشی به تحصیل بپردازد. وی که از دانشجویان فعال و ممتاز دانشگاه بود، از هنگام دانشجویی به دعوت برخی از موسسه ها  و کانون های هنری ، به تدریس هنر مشغول شد. سمانه کاظمی کارشناسی ارشد نقاشی شیراز و علاوه بر فعالیت‌های بی‌وقفه در زمینه خلق آثار هنری، از سال ۱۳۹۸ تاکنون به تدریس در دانشگاه‌ اشتغال دارد .

 وی از کودکی به نقاشی و خلق آثار هنری روی آورد و پس از آن در سایر زمینه‌های هنری از جمله:  مقاله های آموزشی و پژوهشی در حوزه هنر ،دیوار نگاری (نقاشی دیواری)،تولید محتوا، انیمیشن،تصویر سازی کتاب،عکاسی فعالیت دارد. آثار وی تا کنون دربیش  از ۱۵ نمایشگاه های گروهی داخلی به نمایش درآمده است وچندی از آثار تولید محتوا و انیمیشن او در شبکه های مختلف تلوزیون پخش شده است.

 آثار هنری سمانه کاظمی جنبه‌های مختلفی از کنار هم قرار گرفتن شکل‌ها و نقش‌ها به همراه طیفی متنوعی از رنگ ها بیان می‌کند. در آثار او ریز نقش های رنگی نقشی محوری دارند. هنرمند با گرایش به طبیعت حالتی بیانگرانه و شاعرانه به آثارش می‌بخشد. آثار هنری وی خطوط و نقاطی هستند که به دقت نقاشی شده و بر روی هم انبوه شده‌اند. در پس زمینه ی این نقش ها که تداعی گر طبیعت و دشت های وسیع هستند، گاه رنگ‌هایی ملایم یا تند نمایان می‌شوند که اثر را به یک منظره از طبیعت نزدیک می‌سازند. این نماهای طبیعت گونه، شبیه به منظره‌های شرقی به نظر می‌رسند؛ انبوه نقوش بر روی هم، خطوط صاف که گاهی به خط‌هایی منحنی تبدیل شده حالتی از باد و پریشانی را القاء می‌کند . کنتراست (تضاد) خطوط در این آثار نقشی اساسی در زیبایی‌شناسی اثر داشته و رنگ‌ها بیشتر هم خانواده‌اند مگر برای پلان بندی و فاصله گذاری با زمینه. پاره خط و خط ونقطه از ساده‌ترین عناصر تجسمی است اما هنرمند با انبوه کردن و سایه دادن دقیق، شکلی نوینی از دیده فریبی و تمرکز بر رفتارهای بینایی را ارئه می‌دهد. هنرمند می‌کوشد دستاوردهای نقاشی مدرن را در مرحله تازه ای در آثارش به نمایش بگذارد. در حقیقت نقاشی‌های وی سیر منظرهایی از طبیعت و تبدیل آن به وجه تجسمی و بصری است و اینکه چگونه توهم اتمسفر و فضایی بی کرانه و درجه‌بندی شده به سطح یک تابلو می‌رسد یا برعکس؛ انگار که چشم‌اندازی با پس زدن علف‌ها و گیاهان نمایان یا ناپدید می‌شود. برای درک هرچه بهتر، باید که درنقاشی‌های هنرمند غرق شد و درباره ی آن‌ها اندیشید. نقاشی های سمانه کاظمی دارای خصوصیات مشترکی مانند نظم، ظرافت و دقت در اجراست که در مجموعۀ آثار وی  این ویژگی ها به شکوفایی خیره کننده ای رسیده است. برخی از تابلوهای او یادآور دشت های طبیعی است اما نگاه هنرمند به آن ها کاملاً از پرداخت طبیعت گرایانه و رئالیستی فاصله گرفته است. «دیدن»، «جذبه» و «تمرکز» که به عنوان اصلی ترین اصول هنر نقاشی شرقی شناخته می شوند، در دستان هنرمند با وجوه هنر انتزاعی به هم می آمیزند و تابلوهایی لطیف، شاعرانه و آرام را شکل می دهند که برای دستیابی به روح جاری درآن می باید به تفکری مراقبه گونه دست زد.

کاظمی 2

نمونه های هنری

برای دریاف خبر نمایشگاه های بعدی ایمیل خود را وارد کنید